Sanal Arkadaş Edinmek Okuduğunu Anlama Yeteneğini Geliştirir

Okumak, türetmek, bilgiyi işlemek, anlamların inşasını sağlamak, çeşitli sembolleri ve anlatımları çözebilmek adına yapılan “bilişsel süreç”e okuduğunu anlama denir. Okuma, bilgilerin transferi, iletişim kurmak, dil edinmek ve fikir gibi çeşitli şeylerin aracısıdır. Tıpkı diğer dillerde ki gibi, metin ile okuyucu arasında gerçekleşen karmaşık etkileşim, okuyucunun tutum, bilgi, sosyal ve kültürel bakımdan yapılandırılmasını sağlar. Bununla birlikte okuma eylemi, eleştirel analiz ve yaratıcılık da gereklidir. Bu nedenle bu konuda oldukça pekiştirme yapmak önemlidir.

Okunan metindeki akışa göre metinlerin tarif ettiklerini anlamak, kafanızın içinde analiz ederek bunları işlemek ve mantıklı görüntüler oluşturmak için okuduğumuzu anlamak oldukça elzemdir. Okuma eylemi, en karmaşık eylemlerden birisi olduğu için bir kaç eylemle kontrol altına alınamaz ve limitlenemez. Bu nedenle kişiler için bir limit olmadığı gibi daha fazla okunarak, okuduğunu anlama yeteneği geliştirilebilir.

Peki bu konuya, sanal arkadaş edinerek nasıl çözüm bulabiliriz?

Kişiler, beyinlerini zorlamadıkları, teknolojinin gelişimi ile insan beyninin yükünün düşmesi, az okuma yapmak gibi nedenlerle okuduğunu anlama yeteneğini kaybedebilir. Bunu geliştirmenin normal olarak en iyi yollarından birisi de elbette bolca okuma yapmaktır.

Okuma yapmak bazı kişiler için sıkıcı olabilir. Bu nedenle ilginizi çekecek ve okumaktan zevk aldığınız şeyleri okumakta fayda vardır. Bu nedenle ne kadar sıkıcı olursa olsun okuma yapmalıyız. Eğer işler imkansız duruma geldiyse ve bu sizin için can sıkıcı olduysa elbette çözümler var.

Sanaldan Arkadaş Edinerek Onlarla Yazılı Konuşun

Evet, reel arkadaşlarınızı tanıdığınız için yazılı olarak pek bir sohbet dönme imkanı olmayabilir. Ama internet üzerinden yaşıtlarınız ile tanışarak onlarla birlikte çeşitli konularda görüşebilirsiniz. Ayrıca kafanızda kurduğunuz ve hayalinizde canlanan bir arkadaşla sanaldan tanışıp onunla konuşmak ilginizi oldukça fazla çekecektir. Bu nedenle sanaldan edindiğiniz arkadaş ile çeşitli konularda bilgi alışverişi yaparak, sohbet ederek hem eğlenip hemde okuma yaparak okuduğunu anlama yeteneğinizi fazlası ile geliştirebilirsiniz.

Okuduğunu geliştirmek için çeşitli yöntemler de vardır. Eğer az da olsa kitap okuyabiliyorsanız, teknolojiyi odadan çıkartıp mümkün olduğunca okuma yaparak bu problemi aşabilirsiniz. Problem çok kötü seyrediyor ise yardım almakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir