Koronavirüs Hakkında Bilgilendirme

Arkadaşlık sitesi olsak da başta ülkemiz olmak üzere dünyanın her yerini tehdit eden bu virüs hakkında kısa bir bilgi vermemiz gerekiyor.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

COVID-19 virüsü bulaşmış çoğu insan hafif ila orta şiddette solunum hastalığı yaşıyor genelde bir şekilde hastalığı yeniyor ve özel tedavi gerektirmeden sağlıklarına kavuşuyorlar. Yaşlı insanlar ve birtakım devamlı süren, kişiyi zayıf hale düşüren kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik solunum hastalığı ve kanser gibi hastalıklara sahip kişilere, virüs daha da fazla etki etmektedir.

Bulaşmayı önlemenin ve yavaşlatmanın en iyi yolu COVID-19 virüsü, neden olduğu hastalık ve nasıl yayıldığı hakkında iyi bilgilendirilir. Ellerinizi yıkayarak veya en az %60 alkol bazlı bir dezenfektan kullanarak ve yüzünüze dokunmadan kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyun.

COVID-19 virüsü, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında öncelikle tükürük damlacıkları veya burun akıntısı yoluyla yayılır, bu nedenle solunum görgü kurallarını da uygulamanız önemlidir (örneğin, bir mendil yada dirseğe öksürmek).

Şu anda, COVID-19 için spesifik aşılar veya tedaviler yoktur. Bununla birlikte, potansiyel tedavileri değerlendiren birçok klinik çalışma bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, ülkemiz veya ülkeler, klinik bulgular elde edilir edilmez güncellenmiş bilgi vermeye devam edecektir.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı ve ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini iyi hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 tarafından etkilenen her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken insanlar tıbbi yardım almalıdır.

Antibiyotikler Neden İşe Yaramaz?

Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz, sadece bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. COVID-19’a bir virüs neden olur, bu nedenle antibiyotikler çalışmaz. Antibiyotikler, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanılmamalıdır. Sadece bir bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılmalıdır. Kaldı ki grip bile bir virüstür ve hala bir kesin çözümü dahi yoktur. Genelde bağışıklık sistemi desteklenir ve bağışıklık sistemi kendi yener.

Maske Beni Koronavirüs’den Korur mu?

Sadece COVID-19 semptomları (özellikle öksürük) hastasıysanız veya COVID-19 olan birine bakıyorsanız bir maske takın. Tek kullanımlık yüz maskesi yalnızca bir kez kullanılabilir. Eğer hasta değilseniz ya da hasta olan birine bakmıyorsanız maske takmak anlamsızdır. Dünya çapında maske sıkıntısı var, bu nedenle ülkemizde de bu sorun yaşanmadan önce akıllıca ve tasarruflu şekilde kullanmak gerekebilir.

arkadaş arıyorum

Covid-19 Ne Zaman Belirti Gösterir?

“Kuluçka dönemi”, virüsü yakalama ile hastalığın belirtilerini göstermeye başlama arasındaki zaman anlamına gelir. COVID-19 için kuluçka döneminin çoğu zaman tahmini 1-14 gün arasında fakat en yaygın olarak beş gündür. Koronavirüs ailesine bağlı yeni bir virüs olduğu için kesin bilgi yoktur.

Hayvanlar Koronavirüs Taşır Mı?

Koronavirüsler hayvanlarda yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Bazen insanlar bu virüslerle enfekte olur ve daha sonra başkalarına bulaşabilir. Örneğin, SARS-CoV misk kedileriyle ilişkilendirildi ve MERS-CoV ise hörgüçlü develer tarafından iletildi. COVID-19 da MERS ve SARS gibi bir koronavirüs olsa da henüz olası hayvan kaynakları henüz doğrulanmamıştır. Bilinen 3 den fazla koronavirus türü vardır. Nezle de buna dahildir.

arkadaş arıyorum

Havadan Covid-19 Bulaşır Mı?

COVID-19’a neden olan virüs esas olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar havada asılı kalmayacak kadar ağırdır. Hızlı bir şekilde zemine veya yüzeylere düşer.

COVID-19 olan bir kişinin 1 metre yakınındaysanız veya ortak bir yüzeye dokunup ellerinizi yıkamadan önce gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunarak virüsü solumak suretiyle enfekte olabilirsiniz.

Covid-19 İlaçları ve Aşısı Nedir?

Bazı ilaçlar, geleneksel tedaviler, COVID-19 semptomlarını hafifletebilirken, mevcut ilacın hastalığı önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. WHO, COVID-19 için bir önleme veya tedavi olarak antibiyotikler de dahil olmak üzere herhangi bir ilaçla kendi kendinizi tedavi etmeniz için ilaç önermemektedir.

Resmi Coronavirüs Kaynakları

Sağlık Bakanlığı

Dünya Sağlık Örgütü

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir