İnternetten Tanıştığınız Kişiler ile Buluşmayın!

İnsanlar sosyal canlılardır. Bu nedenle sıkılabilirler ve sosyallik ararlar. Günümüz de teknolojinin gelişimi ile sosyalleşmek için yeni alanlar açılmıştır. Bu alanlardan birisi de tabi ki internet alemidir.

İnternet üzerinde pek çok kişiye kolaylıkla erişmek mümkün odluğu gibi gerçek hayatta yapamayacağınız çoğu şeyi internet üzerinden yapabilirsiniz. Buna ödemeler, iş bulmak, gezilecek yerleri bulmak, bilgi edinmek, randevu almak gibi pek çok şey de dahildir. Bu şekilde hızlı bir şekilde tüm işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Fakat unutulmaması gereken noktalardan birisi de internetin güzel göründüğü kadar da güvenli olmadığıdır.

İnternet ne kadar güvenli?

Sonuçta internet üzerinde bir alışveriş yapmıyoruz. GittiGidiyor, N11, Hepsiburada vb. alışveriş siteleri oldukça güvenli alışveriş siteleridir. Fakat alışverişin güvensiz olduğu siteler de vardır. Dolandırıcılar kol gezmektedirler. Çünkü internet üzerinden kişileri yanıltmak ve internet sektörünü bilmeyenleri kolaylıkla kandırabilirler.

İnternet üzerinden arkadaş edinmekte bir sakınca yoktur. Kişiler  ile sohbete dalabilir, telefonda konuşabilirsiniz. Fakat kişinin güvenilir biri olduğunu anlamanız imkansızdır! Örneğin bir istihbarat elemanı, bir sosyal mühendis sizi kolaylıkla, kafasında belirlediği profildeki gibi bir kişi olduğuna inandırabilir. Sizden para isteyebilir, kredi kartı bilgisi isteyebilir, sizinle buluşmak ve görüşmek isteyebilir.

İlk olarak internet üzerinden tanışılan dolandırıcıların kişilerin genel bahaneleri şunlardır;

  • Kira ödemem gerek
  • Fatura ödemem gerek
  • Kontorüm bitti
  • İnternet paketim bitti

gibi bahanelerdir. Çünkü eğer bu şartlar düzene sokulmaz ise, sizin onunla iletişim kuramayacağınızı düşündürmek ister. Sizden para isteyebilirler.

Ayrıca, kıyafet alacağım, su faturası ödeyeceğim gibi çeşitli nedenler ile kredi kartı isteyenlere de kesinlikle kart bilgisi vermemelisinizdir. Çünkü bunun gibi kişiler siz ve sizin gibi onlarca kişiyle görüşüyor olabilir.

Bu gibi dolandırıcılar internette bolca mevcuttur ve bunlar toplu şekilde bir grup olarak çalışarak insanları dolandırmaktadırlar. Hatta kişilerin birtakım bilgilerini aldıktan sonra, kişinin yakınlarını bularak kişilere şantaj uygulayıp para isteyenine bile rastlamak mümkün.

Neden buluşmamalıyız?

Kişiler sizi gasp edebilir, zarar verebilirler. Bu nedenle geri dönüşü olmayan olayların yaşanmaması için arkadaşlıkları sadece sanal ortamlarda yürütmeye dikkat edin. Çünkü art niyete sahip .ok kişi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir