Arkadaşlarınızın Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Okuduğum bazı kitaplar ve sizler için araştırdığım bazı kaynakları derleyerek, kişilerin dolayısı ile arkadaşlarınızın yalan söyleyip söylemediğinizi nasıl anlayacağınıza dair bir yazı ile sizleri bilgilendirmek istedim.

Duraklama veya düşünme

Bir kişiye bir soru sorarsınız ve başlangıçta hiçbir şey almazsınız. Gecikmeden sonra cevap vermeye başlar. Bir gecikmenin anlamlı olmadan önce, aldatıcı bir gösterge olarak değerlendirilmeden önce ne kadar sürmesi gerekir? Buna bağlı.

Birine soru sordunuz ve bir süre geçmesine rağmen herhangi bir yanıt alamadınız. Ufak bir beklemeden sonra yanıt vermeye başladı. Bu bir yalan belirtisi olsa da, kişinin daha uzun düşünmesi gerekebilir, zihninin derinliklerine inmesi gereken zor bir soru da sormuş olabilirsiniz ya da kişi uykusuz olup geçici de olsa hafıza sorunlarına bile sahip olabilir. Bu nedenle kesinlikle yalan atıyor diyemeyiz.

arkadaş arıyorum

Anlattığı konularda kesinti yaşama

Beynimiz, anlattığımız şeyleri yada yazdığımız şeyleri bir kendi içerisinde doğrulama çabası içinde olmaktadır. Bu nedenle yalan söyleyen bir kişi, sürekli beyin derinliklerini zorlar ve konuşurken kısa süreli gecikmeler yaşar, kesinti yaşar. Kişiler bunu fark eder veya edemez. Fark edenler ise hemen yalanı hızlı bir şekilde doldurmak için acilen bir şey uydurur ve yalan söylediğini açık edebilir.

Göz kaçırma ve kısa süreli gerilme

Kişiler yalan söylerken tek bir hedefi vardır. Ana hedef ile birlikte, kişinin yalan söylediğinizi anlamamasıdır. Bu nedenle yalan atarken, sizin yalanı anlayıp anlamama durumuna karşı bir takım tepkiler vereceğinizden korktuğu için genelde gözlerini kaçırabilir ve sizi görmek istemez, yada kendini gererek anlamsız hareketler sergileyebilirler.

Yutkunma

Kişiler yalan söylerken, vücudun üst kısmının sıcaklığının arttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle kişiler yalan atarken, vücudunun üst kısmında anksiyete bağlı faaliyet artışı keşfedilmiştir. Bu kan basıncı, kendini sıkma gibi nedenlerden dolayı oluştuğu için kişi yalan atarken korku ve anksiyeteye bağlı şekilde yutkunabilir.

Hazırlık yapma

Kişiler yalan atmadan önce hazırlık yapma eğilime sahiptirler. Bunlar; kravat düzeltme, kolları sıvama, masayı düzeltme, telefonu yada saati kontrol etme gibi faaliyetler sayılabilir. Bu süreçte atacağı yalan üzerinde düşünmek için kısa kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir